Aktuality

Čo máme nové?

V Prešove sme otvorili Centrum podpory na pomoc odídencom

pridal: charita | dátum: 24. augusta 2022 | kategória: GKCH

Gréckokatolícka charita (GKCH) Prešov rozširuje služby na pomoc odídencom z Ukrajiny. V utorok sme otvorili Centrum podpory Prešov, ktoré sídli na Sabinovskej ulici č. 1. Odídencom v rámci centra budeme môcť poskytovať sociálnu pomoc, administratívnu podporu, vzdelávanie, voľnočasové aktivity, humanitárnu pomoc a sprevádzanie.

Aj napriek mnohým problémom pomoc prešovskej charity odídencom neutícha. Odborný tím pracovníkov v spolupráci s dobrovoľníkmi GKCH bude pomáhať najmä tým odídencom z Ukrajiny, ktorí našli svoje dočasné útočište v Prešove a jeho okolí.

V rámci centra budú mať odídenci z Ukrajiny možnosť aj práce na počítači a prístupu k internetu, ak by si potrebovali niečo vytlačiť, zorientovať sa na trhu práce, príp. pomôcť v rámci iných administratívnych úkonov. Centrum podpory bude nápomocné Ukrajincom aj v prípade potreby transportu k lekárom, na úrady a pod. Vo svojom voľnom čase môžu odídenci prísť do centra vzdelávať sa, učiť sa slovenský jazyk, ale aj tráviť čas tvorivo pri vyrábaní rôznych výrobkov. Aj vďaka týmto aktivitám sa budú môcť odídenci lepšie integrovať medzi slovenských spoluobčanov. V priestoroch centra bude vytvorený aj detský kútik.

Otvorenie centra podpory sa konalo za účasti vladyku Petra Rusnáka, apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie, zástupcov Úradu Prešovského samosprávneho kraja a mesta Prešov, riaditeľa GKCH, zamestnancov prešovskej charity, ako aj občanov Ukrajiny. Otvorenie centra bolo spojené s posviackou samotných priestorov vladykom Rusnákom.

Centrum podpory Prešov GKCH je súčasťou spoločného projektu jednotlivých diecéznych, arcidiecéznych a eparchiálnych charít na Slovensku pod záštitou Caritas Slovakia. Centrum podpory má za sebou už viacero úspešných aktivít, napr. športový deň pre deti z ukrajinských rodín, tanečný deň s folklórnym súborom, 2 turnusy denného integračného tábora a pod. V databáze projektu Emergency Appeal prešovská charita eviduje približne 300 jedinečných klientov Centra podpory Prešov, ktorým bola poskytnutá pomoc v materiálnej, potravinovej, administratívnej i voľnočasovej forme.

Od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine (25. február) bola Gréckokatolícka charita Prešov nápomocná pri slovensko-ukrajinských hraniciach v obci Ubľa, kde pomáhala prichádzajúcim odídencom. Za toto obdobie až doteraz GKCH pomohlo 340 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali spolu takmer 3000 hodín. V rámci humanitárnej pomoci GKCH poskytla 60 ton potravín a materiálnej pomoci v hodnote cca 60 000 €, z toho 45 ton bolo distribuovaných partnerom charity na Ukrajinu a 15 ton humanitárnej pomoci pomohlo v rámci sociálnych centier GKCH odídencom nachádzajúcim sa na Slovensku.