Aktuality

Čo máme nové?

Tvorivá jeseň s novembrovým vydaním časopisu Cesta

pridal: charita | dátum: 10. novembra 2024 | kategória: Mesačník Cesta

Novembrové číslo časopisu Cesta s témou TVORIVOSŤ je v distribúcii. Podporte kúpou časopisu našich distributérov na celom Slovensku.

Na úvod v druhej časti rozhovoru s názvom Nie každý vývoj je pokrok sme sa rozprávali s MUDr. Ľubomírom Okruhlicom, CSc. hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí. Rozprávali sme sa čo by spôsobila legalizácia marihuany a pýtali sme sa na jeho názor v tejto veci. Rozoberali sme účinnosť liečby drogových závislostí, ale aj liečbu nelátkových závislostí a takzvaných obsedantno-kompulzívnych porúch.

V duchovnom slove Aj nemožné?…o. Jozef Gača píše, že „Pred človekom sa často objavia výzvy a ponuky, ktoré sa zdajú nemožné, neuskutočniteľné. Často sa aj usilujeme, ale zdá sa nám, že niektoré hranice nevieme prekročiť. Existujú pre kresťana „nemožné“, neuskutočniteľné úlohy? Inšpiráciou na pozadí sú nám kresťania v ťažkých rokoch prenasledovaní, keď sa rozbil ich svet a oni stáli pred veľmi ťažkou, priam nemožnou úlohou: žiť a odovzdať kresťanskú vieru v úplne improvizovaných podmienkach.“

V úvahe Tvorivosť Stvoriteľa v nás autorka Denisa Považanová cituje: „Logika stvorenia prvej kapitoly knihy Genesis je postavená tak, že čím ďalej stvorenie pokračuje, tým sú stvorené stále dokonalejšie a dokonalejšie bytosti. Na konci prvej kapitoly je stvorený človek. V druhej kapitole je stvorenie ukončené stvorením ženy, po nej už nič a nikto nebudene stvorený. Žena je teda korunou stvorenia, vrcholným diamantom v diele stvorenia, jeho posledným akordom. Žena so svojou intuitívnou zbožnosťou a citlivosťou je tá, ktorá celý príbeh završuje.“

Článok PSK má systém na predpovedanie a prevenciu povodní predstavuje skutočnosť, Prešovský samosprávny kraj má
unikátny predpovedný a varovný systém pred prívalovými povodňami. založený je na monitorovaní dát z meračov na vodných tokoch, pôdy či ovzdušia, ktoré v týchto dňoch inštaluje a testuje na povodiach Ladomirky.

V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Baletná škola. Degasa priťahoval balet a viac než polovicu svojich diel – obrazov i sôch – venoval tejto téme. Hoci maľoval aj baletky na pódiu, dával prednosť neformálnym výjavom pri skúškach a oddychu. Medzi klasickým baletom a Degasovým štýlom a spôsobom maľovania existujú paralely, ktoré pomáhajú vysvetliť jeho záujem o tento druh umenia. Klasický balet je forma umenia založená na veľkej presnosti a rovnováhe, a dokonalosť v ňom sa dá dosiahnuť iba ustavičným opakovaním a skúšaním. Degasovo umenie sa takisto vyznačuje veľkou dôslednosťou. Hoci vystavoval s impresionistami, dojem bezprostrednosti dosahoval skôr svojím námetom a kompozíciou než spontánnymi ťahmi štetca, typickými pre „pravých“ impresionistov.

V úvahe Ako tvoriť niečo nové kreatívnym myslením autorka Denisa Považanová uvažuje nad našou schopnosťou tvoriť. Kreativita zahŕňa myslenie, ktoré vedie k originálnym, praktickým a zmysluplným riešeniam problémov alebo ktoré generuje nové nápady či umelecké vyjadrenia. Kreativita môže byť definovaná ako originalita myslenia spojená s vývojom nových, funkčných produktov alebo riešení problémov.

V cykle Univerzita vzťahov ponúkame článok Zanechajme staré spôsoby. Kreativita a tvorivé myslenie sa neobmedzujú len na umelecké snahy; sú dôležité pri udržiavaní naplnených a harmonických vzťahov, najmä s vaším životným partnerom. Existuje zložitá súhra medzi kreativitou, kreatívnym myslením a umením vytvárať radostné a uspokojujúce partnerstvo, a ponoriť sa do týchto dynamických síl môže obohatiť vaše puto, posilniť komunikáciu a podporiť láskyplné a odolné spojenie. Kreativita je kľúčová pri hľadaní inovatívnych riešení problémov, ktoré vznikajú v akomkoľvek vzťahu. Kreatívne myslenie zlepšuje komunikáciu, umožňuje partnerom otvorene sa vyjadrovať a do hĺbky si porozumieť.

V úvahe Boh videl, že je to dobré! Sa píše, že teológovia hovoria, že Boha možno poznávať prostredníctvom dvoch kníh – tá prvá je Sväté Písmo a druhá je kniha o prírode. Obdivujeme krásu prírody, jej vznešenosť, pestrosť a dômyselnosť. Keď poznávame prírodu, poznávame vlastne jej Stvoriteľa. Nikdy nás neomrzí sledovať dokumentárne seriály o rastlinnej a živočíšnej ríši, čítať knihy o prírode a počúvať prednášky o výskumoch a nových objavoch.

V cykle Hrady a zámky predstavujeme Považský hrad, ktorý stojí na strmom vrchu na pravom brehu rieky Váh neďaleko Považskej Bystrice. Pôvodný hrad postavili koncom 13. storočia ako odpoveď na vpád Tatárov. Uhorský kráľ Belo IV. dal vtedy postaviť viaceré kamenné hrady nielen na Považí, ale aj na celom území dnešného Slovenska. Prvá písomná zmienka o hrade Bystrica je z roku 1316.

V kazuistike Nedôverčivá matka je priblížený príbeh 50-ročnej rozvedenej matky štyroch detí.

Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.

Prajeme príjemné čítanie!