Aktuality

Čo máme nové?

V mesiaci jún s Cestou na tému Harmónia

pridal: charita | dátum: 6. júna 2023 | kategória: Mesačník Cesta

Júnové číslo časopisu Cesta s témou HARMÓNIA je v distribúcii. Podporte kúpou časopisu našich distributérov na celom Slovensku.

V rozhovore s názvom Negatívne správy sú zdrojom polarizácie spoločnosti sa opäť rozprávame s profesorom Cyrilom Höschlom tentokrát o závislostiach, náraste samovrážd, strese a dôvodoch polarizácie spoločnosti.

V duchovnom slove Harmónia? Súzvuk? Viditeľné i neviditeľné v spolupráci o. Jozef Gača píše, že zázraky nenahradia pokročilé technológie. A nie sú to len nejaké príbehy z dávnych biblických čias. Zázraky sa dejú dodnes. Niekedy len musíme byť dosť poslušní na to, aby sme tomu uverili. Telesné a duchovné v nás sa navzájom dopĺňa.

V celoročnom cykle Ísť na všetky periférie predstavujeme dobrovoľné, mimovládne, neziskové, občianske združenie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím ZOM Prešov. Poslaním organizácie je dosiahnuť pre cieľovú skupinu pri vzdelávaní, zamestnávaní, bývaní, doprave a všetkých ostatných súčastiach bežného života rovnaké príležitosti ako má zdravá časť obyvateľstva. Činnosť združenia zahŕňa poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva, bezbariérovú prepravu, pomoc pri hľadaní osobného asistenta, podporu zamestnávania, výtvarného a umeleckého talentu v Galérii Abilympiáda a vytváranie podmienok na šport zdravotne postihnutých ľud (Boccia).

Článok PSK v Prešove vybudoval nové špecializované zariadenie pre autistov predstavuje skutočnosť, že dospelí autisti majú v Prešove vlastné špecializované zariadenie. Vzniklo prestavbou priestorov Centra sociálnych služieb na Volgogradskej ulici. Sociálne služby budú poskytované ambulantnou formou, rovnako aj fyzioterapia či animoterapia.

V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Las Meninas. Velázquezove portréty sú jedinečnou a podmanivou zmesou často protichodných vlastností: veľkoleposti a realizmu, intímnosti i rezervovanosti. Las Meninas je jeho najzložitejší a najúchvatnejší portrét. V strede je kráľova dcéra, päťročná infantka Margarita Teresa, obklopená svojimi dvornými dámami – las meninas, podľa ktorých je obraz pomenovaný.

Môžete si prečítať druhú časť rozhovoru s misijnou dobrovoľníčkou Petronelou Hnatovou s názvom Zanechať strach a vykročiť na cestu dobrodružstva s Kristom. Petronela Hnatová pôsobí s ďalšími dvomi Slovenkami v saleziánskej chlapčenskej škole v tamojšom meste Mafinga, v regióne Iringa.

V rubrike Zaujímavosti predstavíme článok Lahôdkový sendvič Gavrila Principa a zavraždenie Františka Ferdinanda. Opisuje zaujímavé udalosti okolo atentátu na rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda v roku 1914.

V rubrike Z charít je predstavená kazuistika zo Sociálneho centra v Humennom s názvom Nádej v dôstojnejší život. Boris mal problémy s ubytovaním, alkohol nebol výnimkou a k tomu sa pridružili exekúcie a rôzne telefonáty od exekútorov a zástupcov exekučných úradov. Boris tomu spočiatku neprikladal veľký dôraz. Hovoril, že mu nemajú čo vziať, pretože on nič predsa nemá.

Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.
Prajeme príjemné čítanie!