Aktuality

Čo máme nové?

Príbehy pomoci cez Nadáciu EPH

pridal: charita | dátum: 3. marca 2021 | kategória: Humanitárna pomoc

Na charite sa stretávame s mnohými životnými osudmi ľudí, ktorí to nemajú jednoduché. O pomoc sa na nás obracajú aj rodiny či jednotlivci, ktorí prepadli sitom nášho sociálneho systému alebo tí, ktorí kvôli pandémii prišli o prácu. Viaceré rodiny sa ocitli v hmotnej núdzi aj v dôsledku náhleho ochorenia či úrazu člena rodiny, v najhoršom prípade smrti živiteľa. Aj vďaka príspevku od nadácie EPH sme mohli v roku 2020 uľahčiť v zložitej situácii 32 rodinám alebo jednotlivcom prevažne v rámci Prešovského kraja. Najviac z nich sme obdarovali sociálnymi kupónmi na nákup potravín a drogérie.

Za každým príbehom pomoci sú konkrétni ľudia. Vďaka podpore Nadácie EPH sme mohli podať pomocnú ruku v beznádejnej situácii aj týmto ľuďom… 

Pripútaná na vozíku

Odmalička trpím viacerými alergiami a chorobami, ktoré mi viac či menej bránia plnohodnotne sa zapojiť do normálneho života. Rodičia, ktorí sa o mňa starali, žiaľ, už zomreli a keďže nemám súrodencov, zostala som sama bez pomoci. K mojim diagnózam sa pridala strata stability a časom som zostala pripútaná na invalidný vozík. Prešla som mnohými vyšetreniami, ale doteraz mi nevedia povedať, prečo sa nemôžem postaviť na nohy. Pokiaľ nenájdu príčinu a neurčia mi diagnózu, ja nemôžem požiadať o invalidný dôchodok. Po zaplatení všetkých poplatkov a účtov, zakúpení liekov, ktoré potrebujem, mi na stravu zostane pár eur.

Rana za ranou

Moja sestra je dlhé roky ŤZPtento rok ovdovela a zostala s piatimi deťmi sama. Deti sa veľmi snažia, starajú sa o domácnosť aj o mamu. Najväčšiu zodpovednosť prevzal na seba najstarší syn. Cítil, že musí otca nahradiť a vtedy, možno pod tlakom zodpovednosti, prišla ďalšia rana. Praskla mu cieva v hlave – náhla cievna mozgová príhoda (NCMP). Oni sa z toho raz dostanú, to verím, lebo sa všetci modlíme, ale teraz je to pre nich veľmi ťažké. Potrvá ešte nejaký čas pokiaľ sa vybavia všetky papiere, ktoré sú za potreby a oni musia nejako žiť.