Aktuality

Čo máme nové?

Pomoc obetiam na Ukrajine

pridal: charita | dátum: 25. februára 2022 | kategória: Svet

Vo svete utrpenia, ktoré vojna prináša, je našou odpoveďou solidarita a zmierenie. Vojna vyháňa z Ukrajiny tisíce ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko s vierou a nádejou, že im dobrí ľudia pomôžu. V tejto náročnej situácii si uvedomujeme, že je dôležité pomôcť týmto ľuďom, prečkať tento čas. Pre nás sú to núdzni ľudia. Pomôžeme im, ako budeme zvládať a vedieť.

Momentálne sa na slovensko-ukrajinskej hranici pri hraničnom priechode Ubľa nachádzajú 2 naši kolegovia s dobrovoľníkom, ktorí priviezli deky, čaj a rýchle občerstvenie. V spolupráci so Spišskou katolíckou charitou a domácou farnosťou podávajú ľuďom čakajúcim pri hranici teplý čaj na zohriatie, usmerňujú ich a prevážajú priamo na miestny obecný úrad, kde môžu v teple vyčkať na svojich známych.

Priebežne monitorujeme aktuálnu situáciu a potreby našich jestvujúcich partnerov na Ukrajine. Ozýva sa nám mnoho ľudí, preto ostávame v spolupráci aj s naším zriaďovateľom – Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov, Prešovským samosprávnym krajom, sesterskými charitami a Slovenskou katolíckou charitou. Spoločne sa hľadajú možnosti na ubytovanie pre ďalších prichádzajúcich utečencov. Registrácia ubytovacích kapacít na pomoc utečencom z Ukrajiny je možná na tomto odkaze: https://www.tkkbs.sk/showpage.php?name=reg_utecenci

V rámci Nízkoprahového denného centra Prešov máme kapacity poskytnúť 50 porcií desiatových polievok v pracovných dňoch ľuďom, ktorí budú ubytovaní v Prešove.

Čo sa týka dlhodobej pomoci, máme zmapované 3 priestory v Prešove a jeho okolí, ktoré by sme vedeli poskytnúť na materiálnu a humanitárnu pomoc. Vzniknutá situácia nám ukazuje potrebu zabezpečenia skladových priestorov pre dočasné uskladnenie humanitárnej pomoci. V prípade, že takými priestormi disponujete ako jednotlivec alebo organizácia, píšte na gloss@charita.sk.

Ukrajinských študentov študujúcich v Prešove oslovujeme s možnosťou sprevádzania ich blízkych cez hranicu na miesta, kde budú dočasne ubytovaní. Zároveň prezisťujeme, či majú aj finančné alebo iné potreby v súvislosti s tým, že sa im aktuálne nemusí dostávať pomoc z domova na ich štúdium v Prešove.

Pomôcť obetiam vojny na Ukrajine môžete prostredníctvom vyhlásenej finančnej zbierky Slovenskou katolíckou charitou: https://charita.darujme.sk/ukrajina/

Všetkých zároveň pozývame k modlitbe a solidarite s obyvateľmi Ukrajiny.

Priebežne Vás budeme informovať o aktuálnych potrebách.