Aktuality

Čo máme nové?

Novembrové vydanie časopisu Cesta

pridal: charita | dátum: 6. novembra 2023 | kategória: Mesačník Cesta

Novembrové číslo časopisu Cesta s témou FANTÁZIA je v distribúcii. Podporte kúpou časopisu našich distributérov na celom Slovensku.

  • V hlavnom rozhovore To sa spraví – hovoria Islanďania sa šéfredaktorka zhovárala s Pavlom Čekanom, PhD., B.Sc. o jeho práci, o návrate domov, o výskume vakcíny, o pandémii a o živote na Islande. Pavol Čekan je slovenský vedec pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie. Podieľal sa na troch patentoch v oblasti výskumu RNA. Stal spolu s Vladimírom Wolfom jedným zo zakladateľov vedeckej spoločnosti MultiplexDX, ktorá vyvinula PCR testy na Covid-19 a v súčasnosti pracuje na klinickej validácii diagnostického testu na rakovinu prsníka.
  • V duchovnom slove Fantázia – kľúč tvorivosti – dar od Pána o. Jozef Gača píše, že fantázia je jedným z najúžasnejších darov od Boha v ľudskej mysli. Je to sila, ktorá nás sprevádza od detstva až po dospelosť a ovplyvňuje mnohé aspekty našich životov.
  • V článku Slovenskí delegáti na synode: niet sa čoho obávať, synoda môže byť cestou dopredu píšeme o slovenskom podiely na synode. Biskupskej synody sa netreba obávať, môže byť cestou dopredu. Tlačovej kancelárii KBS to povedali slovenskí delegáti XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody v Ríme. Zástupcom KBS na synode boli biskup Mons. Marek Forgáč a Mons. Milan Lach SJ.
  • V celoročnom cykle Ísť na všetky periférie predstavujeme organizáciu OZ Úsmev pre druhých. V roku 2016, keď sa narodila Dominika s raritnou diagnózou. V tom istom roku OZ založilo portál genetickesyndromy.sk, ktorý slúži na sieťovanie rodín so „vzácnymi“ diagnózami. Portál je tiež využívaný ako zdroj odborných informácií pre lekárov a špecialistov, ktorí prichádzajú do styku s ľuďmi s genetickým syndrómom.
  • Článok PSK vybudoval v Kežmarku moderné vzdelávacie centrum pre agrosektor predstavuje skutočnosť, že minifarma, zmodernizované priestory aj vynovené elokované pracovisko sa stávajú v kežmarskej strednej škole realitou. Projekt sa mení na moderné vzdelávacie centrum pre poľnohospodárov, veterinárov a gastrosféru za takmer 10,5 milióna eur .
  • V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Jeseň v Argenteuil. Monet bol popredným impresionistom a toto dielo je najčistejším impresionistickým obrazom – súčasná krajina namaľovaná moderným štýlom na malé plátno, ktorá nerozpráva nijaký príbeh a neobsahuje nijaký morálny odkaz.
  • O neurologických ochoreniach, nových liečebných postupoch, diagnostike a prevencii sme sa rozprávali v druhej časti rozhovoru s neurologičkou MUDr. Ivanou Ducárovou s názvom Mali by sme sa viac venovať pohybu.
  • V článku Rozdelenie a hladomor v Bengálsku si priblížime nešťastie, ktoré postihlo Indiu počas druhej svetovej vojny – vyžiadalo si približne štyri až päť miliónov životov, čo predstavuje približne 60 percent počtu obetí holokaustu.
  • V kazuistike Slavomír a jeho svet si odborne načrtneme príbeh Slavomíra.
  • Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.
Prajeme Vám príjemné čítanie!