Aktuality

Čo máme nové?

Mladí so zdravotným znevýhodnením v Starej Ľubovni zažiarili noblesou. 5. fašiangový ples ako súčasť osláv výročia vzniku

pridal: charita | dátum: 18. februára 2019 | kategória: Dom sv. Anny

Dom sv. Anny v Starej Ľubovni si pre mladých dospelých pripravil večer plný noblesy, krásnych rób a rezkej hudby. V poradí 5. fašiangový ples bol bohatý na viacero prekvapení. Okrem priestorov, kde sa ples konal a živej hudby, si hostia plesom pripomenuli významnú udalosť. Tento rok slávia 20. výročie vzniku zariadenia pre deti a mladých so zdravotným znevýhodnením.

 

Katecheticko-pastoračné centrum v priestoroch pod chrámom Matky Ustavičnej pomoci sa v sobotu, 16. februára, premenil na krásne zdobenú sálu s tanečným parketom. Po príchode všetkých mladých so zdravotným znevýhodnením sa o 17.00 hodine slávnostne otvoril fašiangový ples. Úvodné slová patrili spomienkam na predchádzajúce ročníky aj samotný vznik zariadenia. „Je to už 20 rokov, čo sme vykročili do neznáma a spustili sme služby pre zdravotne znevýhodnených. Po rokoch sa mladí rozrástli a dnes zaplníme celú sálu. Večer sa niesol v priateľskom duchu a všetci sa zabávali,“ vraví Peter Valiček, riaditeľ Gréckokatolíckej charity Prešov.

5.fašiangový ples bol príležitosťou, kedy sa z mladých slečien stali dámy a z chlapcov zas rodení gentlemani. To, že plesová zábava je o tanci dokázalo hneď úvodné tanečné kolo, počas ktorého nik neostal sedieť na svojom mieste. Do rytmu a tanca hrala hudobná skupiny Toron z Lipian a chlapci poriadne vykrúcali všetky dievčatá. Súčasťou programu bola tombola, v ktorej si domov odniesol cenu naozaj každý. Sladké balíčky, poukážky na večeru, oblečenie alebo drobné elektrospotrebiče vyčarili úsmev na tvári každého. „Spoločenský ples je pre mladých vzácnosť a niečo, na čo sa dlhé týždne tešili. To sa potvrdilo hneď, keď hudba začala hrať a všetci sa presunuli na tanečný parket. Sama som si musela vyzuť topánky, lebo pri tanečnom tempe chlapcov som v opätkoch nestíhala,“ prezradila Soňa Gaborčáková, poslankyňa NR SR a odborná garantka sociálnych služieb v Dome sv. Anny.

Krásne róby, plesové účesy, smiech, tanec, chutná večera, koláče, živá hudba a spev. Takýto bol ples, v ktorom sa zabávali mladí dospelí. Tí sú dôkazom, že zdravotné znevýhodnenie nie je prekážka, ale dar, s ktorým sa dá pracovať.