Aktuality

Čo máme nové?

Februárová Cesta na tému Dôvera

pridal: charita | dátum: 30. januára 2024 | kategória: Mesačník Cesta

Februárové číslo časopisu Cesta s témou DÔVERA je v distribúcii. Podporte kúpou časopisu našich distributérov na celom Slovensku.

Čo prináša aktuálne vydanie? 

  • V prvom článku k hlavnej téme Dôvera sa šéfredaktorka Denisa Považanová pýta Ako obnoviť dôveru. Na začiatok by mohlo byť užitočné myslieť na dôveru ako na voľbu, ktorú musí niekto urobiť . Nemôžete prinútiť niekoho, aby vám dôveroval. Možno sa nerozhodnete niekomu dôverovať, kým nepreukáže, že si to zaslúži. Dôvera môže pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci. Dôvera súvisí s komunikáciou, odpúšťaním a inými dôležitými vecami, o ktorých si prečítate v úvodnom článku.
  • V duchovnom slove Učiť sa dôvere Bohu o. Jozef Gača píše, veriť Bohu, dôverovať mu, znamená spoľahnúť sa na neho. Keď máme vieru, neznamená to, že dokážeme všetko vysvetliť alebo máme jednoduchší život, ale nachádzame stabilitu a východisko. Už viac nezávisíme od našich úspechov alebo neúspechov a napokon od nás samých, ale od niekoho iného, kto nás miluje.
  • V novom cykle V prvej línii – predstavenie zamestnanca slovenských charít predstavíme PhDr. Helenu Paňkovú vedúcu Domu sv. Faustíny – centrum pre deti a rodiny vo Svidníku a koordinátorky projektu Obeť.
  • V druhej časti rozhovoru s Mariánom Kolníkom, koučom a bývalým vrcholovým manažérom, som sa rozprávala o problémoch súčasnosti, akými sú polarizácia spoločnosti či kríza autorít, ale aj o tom, ako líderstvo funguje na Slovensku.
  • Článok Prešovský kraj má v duáli už vyše 1500 žiakov predstavuje skutočnosť, že duálne vzdelávanie na území Prešovského samosprávneho kraja je v kurze. Naznačujú to aktuálne dáta týkajúce sa počtu žiakov stredných škôl, ktoré sú do tohto systému zapojení. V aktuálnom školskom roku 2023/2024 je ich celkovo už 1510. Ďalších vyše 3500 žiakov vykonáva svoju prax u konkrétnych zamestnávateľov mimo školu.
  • V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Aténska škola. Raffael bol od boha nadaný a odvážny umelec, ktorého si pápež vybral, aby vyzdobil vatikánsku sieň Stanza Delia Segnatura v Ríme. Sieň slúžila ako knižnica a zároveň ako miesto, kde pápež Július II. (1443 – 1513) podpisoval rozhodnutia cirkevného súdu. Raffael vyzdobil steny štyrmi freskami a na každej zobrazil jednu zo štyroch tém: filozofia, teológia, poézia a právo.
  • V cykle Univerzita vzťahov ponúkame článok Dôležitosť dôvery vo vzťahoch. Ako dôverovať alebo nedôverovať sa učíme v detstve. Dôvera je pozitívny postoj voči sebe i voči druhým. Ak sa to nenaučíme, budeme mať vo vzťahoch ťažkosti. Samozrejme, dôvera je vždy odstupňovaná. Niektorí ľudia sú veľmi dôverčiví. Iní majú veľké ťažkosti niekomu dôverovať. Rozvoj dôvery je obyčajne veľmi pomalý proces. Vyžaduje si čas.
  • V cykle Hrady a zámky predstavujeme Budatínsky hrad. Budatínsky hrad sa nachádza v žilinskej mestskej časti Budatín nad sútokom rieky Váh a Kysuca. Vyvinul sa z hradu, ktorý postavili v 13. storočí ako stredovekú pevnosť, ktorá slúžila na ochranu križovatky obchodných ciest.
  • V krátkej správe Z charít informujeme, že Opustila nás veľká osobnosť sociálnej práce – docent Jozef Kredátus. Jozef Kredátus ako predstaviteľ socioterapie a psychoterapie. V sociálnej práci bol uznávanou odbornou autoritou na Slovensku i v zahraničí. Počas svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako klinický psychológ, sociológ zdravotníctva a vysokoškolský pedagóg.
  • Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.

Prajeme príjemné čítanie!